Χρώμα στον Ληθαίο ποταμό σηματοδοτώντας την άνοιξη δίνουν και φέτος οι κερασιές που φύτεψε ο Δήμος Τρικκαίων το 2019. Στις όχθες του ποταμού, από το μαιευτήριο μέχρι την πλατεία Βουβής, οι 70 ανθοκερασιές Prunus serrulata Kanzan καλλωπίζουν όλη την περιοχή. Οι γιαπωνέζικης προέλευσης κερασιές την ίδια περίοδο στη μακρινή χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου σχηματίζουν δάση με εξαιρετικά οπτικά αποτελέσματα. Στα Τρίκαλα, χρόνο με τον χρόνο οι κερασιές θα προσφέρουν ακόμη πιο όμορφες εικόνες σε επισκέπτες/τριες και κατοίκους.
Απονομή τιμητικών πλακετών στους κτηνιάτρους για την προσφορά τους στη μάχη κατά της πανώλης των μηρυκαστικών
Τιμητικές πλακέτες στους κτηνιάτρους που επιστρατεύθηκαν και εξορμούν σε όλη τη Θεσσαλία, ιχνηλατώντας όλα τα ζώα, στο πλαίσιο της μεγαλύτερης...
Read more